Těhotenství

Pozor na tvrdnutí břicha v těhotenství

Alena Mrákotová
12.04.2010

Změn, které s sebou těhotenství přináší, je mnoho a na každou nastávající maminku působí jinak. Některá těhotenstvím projde lehce bez jakýchkoli nepříjemností a komplikací a ostatní mohou naopak pociťovat nejrůznější trápení spojené právě s rostoucím miminkem v jejich bříšku. Poměrně častou komplikací je také tvrdnutí břicha, které nemusí znamenat nic vážného a nebo naopak může hlásit riziko předčasného porodu.

Proč v těhotenství tvrdne břicho?

Děloha je dutý orgán tvořen hlavně hladkou svalovinou. Je uzavřena děložním čípkem (hrdlem). V pánvi je děloha zavěšena na několika vazivových aparátech:

  • sakrouterinní vazy - jdou od dělohy do křížové oblasti páteře
  • postranní vazy - vedou v obou stranách od dělohy k pánvi
  • oblé vazy - procházejí od rohů dělohy do třísel

Díky probíhajícímu těhotenství dochází k růstu a zvětšování dělohy, které zapříčiňuje napínaní nejen těchto vazů, ale i samostatné svaloviny dělohy, která může reagovat stahy a maminka v očekávání tak pociťuje nepříjemné tvrdnutí bříška. Tvrdnutí není bolestivé, ale je spíše nepříjemné. Jde o podobný pocit jako, když např. zatnete svaly na ruce nebo noze.

 

Kdy dochází k tvrdnutí břicha?

  • tvrdnutí bříška se může objevit od 20. týdne těhotenství, kdy děloha začíná velmi rychle růst a zvětšovat se díky rostoucímu miminku (u některých žen není vyloučeno, že se může tvrdnutí objevit i dříve)
  • pokud tvrdnutí trvá jen chvíli nemusíte mít obavy (v první polovině těhotenství je tolerováno až 20 tvrdnutí za den, přičemž v polovině druhé se může tento nepříjemný pocit objevovat častěji)
  • obvykle je tvrdnutí bříška vyvoláno vyšší fyzickou námahou (např. při úklidu, delší procházce, ...)
  • většinou je tvrdnutí nezávažné, ale pozor, mohlo by také znamenat signalizaci předčasného porodu
  • někdy může tvrdnutí zapříčinit také přítomnost infekce dělohy či močového měchýře, proto je nutné docházet na pravidelné kontroly a vše konzultovat s gynekologem
  • pokud k tvrdnutí dochází často, je zcela na místě navštívit gynekologa a o problému se s ním poradit!

 

Při vyšetření se gynekolog zaměřuje hlavně na délku a stav děložního čípku. Ve většině případů je čípek v klidovém stavu a k odbourání subjektivních pocitů gynekolog předepíše magnesium v tabletách. Někdy ale dochází ke zkracování děložního hrdla a tento stav si vyžaduje častější kontroly nebo případnou hospitalizaci s klidovým režimem a podáváním infuzí s magnéziem.

V případě podezření na zánět močového traktu se odebere moč, aby se zjistil původce a pokud je výsledek pozitivní zahajuje se léčba antibiotiky. Jako doplňující vyšetření se provádí také tzv. cervikometrie za pomoci vaginální ultrazvukové sondy, při které se zhodnotí děložní hrdlo.

Jste těhotná a rozhodujete i za svoje miminko, proto jakékoli problémy rozhodně nepodceňujte a k lékaři jděte raději zbytečně než pozdě!

 

Máte s tvrdnutím bříška v těhotenství nějaké zkušenosti?

Autor: Alena Mrákotová

Dokáže rybí tuk prodloužit život?
Lněné semínko – pomocník proti zácpě

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...