Těhotenství ve vyšším věku

Dnešní doba s sebou přináší mnoho nových trendů, ač třeba ještě před pár lety odsuzovaných. Zatímco dříve bylo zcela běžné, že ženy měly první dítě ve věku kolem 20 let, dnes se tato doba posouvá spíše kolem třícítky a ani maminky starší nejsou žádnou výjimkou. Těhotenství ve vyšším věku jsou stále častější v rámci celé Evropy.

Není dnes již na prvním místě v životě ženy jen „nutnost" dobře se vdát, ale život jim přináší také mnohé jiné životní perspektivy. Před těhotenstvím může mít přednost studium, budování si určité pracovní pozice, zajištění bytu, stabilní partnerský vztah, cestování atd.

Důvody pro odsunutí těhotenství však mohou být i jiné. Nejsou žádnou výjimkou potíže s otěhotněním a mnohé ženy, které třeba po delším úsilí nebyly schopné počít dítě běžnou cestou, využívají možnosti umělého oplodnění. Velkým pozitivem je rozvoj medicíny, která tyto možnosti dnes ženám dává. Je tedy mnoho rodiček i po 35. roku věku. Ať je to jejich první či již další dítě, je nutné vidět též skutečnost, že tento stav s sebou nese jistá rizika.

Sama když na ulici vidím  ženu ve věku kolem 40 let s bříškem, vždy mi to osobně přijde velmi hezké. Upřímně řečeno, myslím si, že žena v tomto věku těhotenstvím neskutečně omládne a třeba si i příchod potomka užije zcela jinak než po dvacítce. Zpět ale k faktům.

Schopnost otěhotnět s přibývajícím věkem ženy klesá, již po třicítce je zaznamenáván výraznější pokles. Je tedy nutné v plánech s pozdním těhotenstvím počítat i s možností, že otěhotnění nebude tak snadné. Obecně je těhotenství po 35. roku označováno za rizikové, ale vždy je třeba uvážit konkrétní rizika u dané ženy. Každá je na tom jinak - jak po stránce fyzické, tak i duševní. Pokud je u ženy vše v pořádku, není těhotenství problém a jeho průběh může být stejný jako v jakémkoliv dřívějším věku.

Z výzkumů vyplývá, že ženám okolo čtyřicítky hrozí však daleko větší riziko potratu než ženám o deset let mladším. Častěji je zde nutný porod císařským řezem, miminko může mít nižší porodní váhu, či ženy zažívají problémy způsobené těhotenskou cukrovkou.

Nelze pominout též zvýšené riziko narození dítěte s vrozenou poruchou. Nejznámějším příkladem je narušení chromozomů u Downova syndromu. Dnes je však toto riziko omezeno zejména prováděním prenatálních vyšetření, ultrazvukem či odběrem plodové vody (amniocentézou). Při zjištění genetické poruchy je tedy možnost rozhodnout se pro přerušení těhotenství.

I porod bývá delší, děložní hrdlo žen v pozdějším věku se obvykle otevírá pomaleji a jsou případy, kdy děloha pracuje nekoordinovaně - žena sice má kontrakce, ale ty nevedou k otevírání děložního hrdla.

Za pozitivum těhotenství v pozdějším věku je možné uvést následující zjištění. Vědci tvrdí, že pozdní těhotenství chrání ženu před rakovinou vaječníků mnohem více, než je tomu u žen mladších. Konkrétně výsledky výzkumů ukázaly, že u žen mladších 25 let se snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků o 16 %, u žen do 30 let již o 45 % a ženy nad čtyřicet let snížily svým pozdním otěhotněním riziko vzniku nemoci až o 58 %.

Nepochybné je, že ve vyšším věku ženy obvykle stoupá jak její materiální připravenost na přivedení mladého človíčka na svět, tak také její psychická pohoda. Žena si může miminko užít přesně tak, jak chce a užívá si vše, co k těhotenství i porodu patří.

Ač si lékaři mohou stát za tvrzením, že ideální věk pro porod je u ženy kolem 20 let, podstatný zde spíše je věk sociální. Tedy je na ženě, kdy cítí, že je na mateřství ten vhodný čas a je na to po všech stránkách připravena.

Jaké zkušenosti máte vy?

Těhotenství ve vyšším věku patří do témat
 • Těhotenství po 40 Helenka 23.11.2017 09:43:01

  Milé maminky právě jsem zjistila že jsem opět těhotná je mi 42 a pomalu mi končí mateřská s chlapečkem který se narodil ve 40 letech.Další miminko jsme opravdu neplanovali ale stalo se...co už s tím tak bude mit sourozence ve stejném věku ostatní dva jsou 22 a 12 let ...tak budeme velká šťastná rodinka...tak chci jen říct , ze mějte děti kdy chcete a buďte šťastný

 • Jsem stará? neja 17.12.2009 16:23:07

  Ahoj všem,
  je mi 45 let a chtěla bych ještě miminko. Vím, že se musím rozhodnout sama, ale chtěla bych znát i názory ostatních.

  • Re: Jsem stará? zuzana 03.01.2010 14:46:00

   dnes je mi 44 a jsem pár týdnů těhotná.vůbec se toho neboj.já myslím ,že doba je někde jinde.mě měla máma v 45 letech..zemřela když mi bylo 27.a měla jsem svou rodinu.pokud chcxeš ,můžem si psát mailem.

   • Re: Re: Jsem stará? Jarka 08.06.2010 05:39:22

    Ráda bych si s tebou psala, příp. i s ostatními v podobném věku. Je mi 44, dnes jdu na revizi pro zamlklé těhotenství. Mám sice již 12 letého syna, ale chtěli bychom so zkusit ještě znovu. Jen doktoři se na mě dívají moc divně. Nejste někdo z Prahy a neznáte doktora, který by se na toto téma se mnou byl ochotný bavit? Jinak přeji všem v tomto věku hodně úspěchů, vůbec ještě nejsme odepsané.

    • Re: Re: Re: Jsem stará? Daniela 03.08.2010 21:49:03

     Ahoj Jarko a Zuzko! Je mi 45 let, měla jsem dlouho zdravotní problémy a nyní se odhodlávám k miminku. Ráda bych si s vámi psala, podpora pomůže. Daniela

     • Re: Re: Re: Re: Jsem stará? Valerie 30.05.2016 13:31:15

      Ahoj Danielo,take bych si s vama rada psala pokud je to mozne.Muzeme i na Facebooku.Jsem tam pod jmenem Valerie Kalčíková

     • Re: Re: Re: Re: Jsem stará? Martina 12.02.2012 19:40:10

      Ahoj Danielo,mohla bych si s tebou psát e-mailem kvůli mimi a věku?Děkuji

    • Re: Re: Re: Jsem stará? Martina 12.02.2012 19:38:55

     Ahoj Jarko,mohla bych si psát s Váma ohledně mimi a věku?

   • Re: Re: Jsem stará? Martina 12.02.2012 19:37:46

    Dobrý den,mohla bych si s Váma psát na e-mail kvůli mimi?

  • Re: Jsem stará? Radka 15.09.2012 15:06:11

   ahojky,nejsi stará,je mi 43let a mám o 11let mladšího přítele a moc chce mimi,dnes jsem to dostala a je moc zklamaný.Řeším to s gynekologem,ale moc mi neporadí.No snažím se dále a snad i změnu gynekologa,který mi pomůže a bude mimi.
   Mám sice 2 syny 23 a 24 let i vnuka 6let,ale chci jěště miminko a to kolik mi je,neřeším,jen máme problémy s otěhotněním,měla jsem i zamlklý potrat před 2,5 roky,ale nevzdávám to.Je pravda,že pokud se na to žena upne a stále myslí,tak se to nepodaří a to mám já,stále na to myslím a pak dojde menstruace

  • Re: Jsem stará? Kajzerka 19.01.2010 13:08:45

   Podle mě stará určitě nejste, jen si osobně myslím, že v životě má každá "věc" svůj vhodný čas a přestože jste teď v plné síle, zvážila bych, jestli v 55 nebo 60 letech budete mít na dospívajícího puberťáka dost energie a samozřejmě nejen to. Bude Vás potřebovat nejen jako roztomilé batolátko.... Tchánovi s tchýní je 68 a 62 let a manželově mladšímu bratrovi je 22 a studuje VŠ. Je na nich znát už velká únava a zdravotní problémy, ale důchod si ještě nemůžou dovolit, než dostuduje. Berte to, prosím, jen jako přihozený názor do pranice ke zvážení, nikoliv jako neotřesitelnou radu. Držím palce při rozhodování!

 • Nezalekněte se věku Ivana 01.01.2014 23:28:51

  Já jsem dnes už babička od 4 vnoučat a druhé dítě jsem měla také ve 40 letech. Tehdy mi při zjištění těhotenství hned na gyndě dali formulář se žádostí o přerušení těhotenství a moc se divili, že to dítě chci! a nechci žádný potrat. Byla jiná doba. Ale mohu všechny maminky ubezpečit, že ač je člověk už unavenější a nemůže tolik za dítětem lítat po hřišti, užije si to dítě mnohem víc a omládne a je to fajn! A moje babička měla už v minulém století dítě ve 45 letech a jelikož se dožila 95 let, oslavila i padesátiny toho dítěte. Tak se ničeho nebojte, pokud jste zdravé a cítíte se na to!!!

 • těhotenství ve 40 Hanka 12.03.2009 17:34:59

  Je mi 39 let a byla jsem těhotná 8 týdnů. Moc jsme se na miminko těšili, ale bohužel to nevyšlo a já samovolně potratila. Nevím, co je důvodem, příští týden si jdu pro výsledky, ale mám obavy, že mi bude 40 a proto nemůžu donosit zdravé miminko. Mám již dvě děti, ale těď bych si mimčo opravdu užila a myslím, že manžel také. Ráda bych to zkusila znovu, mám ale strach.

  • Re: těhotenství ve 40 Majka 19.08.2013 09:38:50

   Dobrý den, nezlobte se, že otravuju, ale chtěla jsem se zeptat jak dopadlo vaše přání mít miminko. Já jsem po dvou císařských řezech a přáli by jsme si třetí. Ale bojím se u druhého těhotenství jsem již měla nějaké problémy. A tak bych vám moc přála to třetí a zajímalo by mě zda se to povedlo.

  • Re: těhotenství ve 40 Petra 10.09.2012 04:49:44

   Holky, zamlklé těhotenství je ošklivý zážitek, ale pokud nejde o opakovanou záležitost, asi bych ho nepředceňovala. U nás tak skončilo 1. těhotenství, když mi bylo 32. Později jsem ještě 2x otěhotněla, vždy na 1. pokus - chtělo to jen přijít na to, kdy mám vlastně ovulaci (měření teploty), bylo to dříve, než je obvyklé :)

  • Re: těhotenství ve 40 Petra 16.09.2011 13:00:53

   Ahoj, fandím všem ženám, které se rozhodnou mít dítě i ve vyšším věku, myslím, že zralejší matka si dokáže děťátko víc užít. Ale pravda je, že přibývá i různých zdravotních komplikací - ale to lze zvládnout pečlivou prevencí. Taky si myslím, že by v rámci prevence bylo vhodné přemýšlet i o odběru pupečníkové krve.

  • Re: těhotenství ve 40 vendy 09.08.2011 15:32:48

   dobry den i ja mam podbny zazitek mam 2 deti jemi 37 let a tet jsem byla potreti tehotna a ve 13 tydnu zistili ze miminku nebyje srdicko a tak jsem sla na zakrok jsem stoho dost psichicky spatna , ale urcite pujdu doto znovu as se stoho trochu dostanu .rada podporim vsechny maminy ktere jdou do to taky ,mam deti vellice rada tak to skusime znovu snat to vide a bude vse pporadku vsem maminkam preju krasne tehotenctvi a mnoho zdravich deti.

 • Petra 12.06.2013 14:08:12

  Dobrý den,
  je mi 33 let, mám dvě děti 10 a 8 let. Nyní čekám třetí a myslím si, že čím lidé stárnou, mají sice více prostředků na děti, ale méně energie. A nemyslím si, že je vhodné mít dítě po 40 letech, ukradnete mu spoustu let strávených s vámi a také se nemusí dožít vašeho důchodu a vy ho oberete o léta stravená s vámi. Pisatelka píše, jak miluje děti a hlídal ji děti tchán od 3 měsíců?Co na to říct?Taková matka by děti neměla mít vůbec, byla jsem na mateřské 6 a půl let a byly to nejhezčí roky a udělám to zase. Petra

 • 47 Jitka 02.03.2012 13:33:05

  Bude mi 47 a mám mladšího přítele o 10 let.zjistila jsem že jsem těhotná.Mám 3 děti nejmladšímu je 17 a chtěla bych ještě kvuli příteli jedno,protože děti nemá.Poradíte mi

 • Re: termín minula Ilona 05.05.2010 13:38:37

  Dnes jsem narazila na tyto stránku a musím říct když jsem si přečetla vzkaz od divošky dost jsem koukala jak dokažou byt lidé ubozí a hloupí.to je hnus co napsala.Já sama mám holčičku ve 42 letech je naprosto zdravá a dokonce chodí do školky pro mimořádně nadané děti(tím se nechci nijak vychvalovat)jen doufám že se na tyto stránky podívá diviška.Není pravdou že vyší věk -musí být dítě defektní.Samozřejmě riziko je,ale když má mamka jasno a je zodpovědná podstoupí všech dostupná vyšetření.I já jsem je podstoupila a některé si hradila nevadilo mě to věděděla jsem do čeho jdu.Musím říct že je to moc krásné a str. mamky to opravdu prožívají jinak ,mají vic času a jsou víc v poho ,už to všecho známe.Mala má starší brášky (23-21)a ty jí milují nedají na ní dopustit a musím říct že se na ní těšily snad víc než já.Do porodnice dorazily dřív než tatka.Všem mamkam co uvažují ve vyším věku o mimi bych ráda vzkázala na ostatní se vykašlete vy sama vite nejlépe jetli ano nebo né a pokud vám váš zdravotní stav dovolí pak na 100% do toho.

  • Re: Re: termín minula Martina 12.02.2012 19:32:56

   Líbí se mi,jak píšete,že je maličká šikovná.Také uvažuji o mimi,poněvadž se nám zabil milovaný synek nadevše a lékaři radí,pořídit si mimi.Na věk prý nemáme koukat-mě 41 let.Myslíte,že bych vše zvládla?Lékaře poslouchám....

  • Re: Re: termín minula Eti 18.03.2011 03:24:12

   Plně souhlasím, hranice a číslo věku nerozhoduje, pokud zdravotně nejsou překážky matkou můžeš být i ve vyšším věku, když to žena tak cítí u srdíčka a odhodlá se k tomu je to super

 • 21 století Iva 29.03.2010 22:01:43

  Ach ta dnešní doba
  Je naprosto v pořádku odsouvat těhotenství, jenom kvuli práci, cestováním, prachům a vlastní sobeckosti?
  Brát riziko, že se mi narodí dítě s vrozenou vadou a jít s tim klidně na potrat?

  • Re: 21 století Radka 14.01.2012 15:56:35

   Také zvažuji dítě ve vyšším věku. Sice už mám s exmanželem dvě (14 a 10 let), prvně jsem rodila ve dvaceti čtyřech, podruhé ve dvaceti osmi. Teď mi je 38, čtyři roky mám mladšího přítele, je bezdětný a dítě by chtěl. Já také. Miluju děti. Obě dcery mám naprosto zdravé, premiantky. Já jsem také naprosto zdravá, kromě slepého střeva, dvou porodů, jsem nikdy v nemocnici nebyla. Jo, jednou, když jsem se vyflákala na kole :). Ale..... teď mám strach, jestli už nejsem stará a aby se nenarodilo mimčo třeba nějak ´postižené´. Ach jo...

   • Re: Re: 21 století Radka 14.01.2012 16:13:43

    A ještě dodám, že s první dcerou jsem byla doma šest měsíců a s druhou tři týdny. Měla jsem fantastického hlídacího tchána, který mně vozil do práce dvakrát denně mimčo na kojení. Jinak to řešily zamražené lahve s odstříkaným mlékem. Do šesti měsíců nedostaly dcery ani kapku vody, jen mateřské mléko. A i později jsem měla výhodu, že jsem si mohla brát děti sebou do práce. Ale dneska, jak už jsem stará, tak bych si tu mateřskou fakt UŽILA!

 • Užívat si dítě? Ema 17.07.2011 23:02:27

  a ještě jeden názor: nelíbí se mi "módní" úsloví, že si matka může v pozdějším věku miminko "více užít". Tohle zrovna nahrává kritikům starších maminek: a čeho si bude užívat dítě s "babkou"? Ne, nejde o užívání mimča, jde o to, že dospělejší, zralejší žena může světu i dítěti více DÁVAT... a s dáváním samozřejmě i přijímat vše, co k tomu patří. Mimochodem: kdo měl dobré prarodiče, určitě mi dá za pravdu, že byli pro jeho dětství velkým přínosem: právě proto, že dávali to, co mladý rodič dát neumí - ani nemůže: rozvážnost, zkušenosti, zodpovědnost atd. - a to hluboko procítěnou, zažitou, s přirozenou autoritou. Ke škodě nás všech, že mnohé děti takové babičky a dědy nemají... trhá se tím vazba mezi generacemi, děti pak vyrůstají jako "divoši"... PS: Divošku neberte vážně, už podle jména, které si zvolila: jde o zjevnou provokaci.

 • Ema 17.07.2011 22:51:56

  Musím se přidat k názorům, které stručně a výstižně shrnula Eva 9.4.2009. Sama jsem bojovala s psychickými a zdravotními problémy, od svých cca 30 let se mi daří postupně se dávat dohromady. Dnes už mi do 40-ti zbývá jen pár roků. Termín, kdy chci mít první dítě, se stále ještě posouvá, ale cítím, že je to lépe, než kdybych se před těmi deseti, natož dvaceti lety, nechala "přemluvit" pudy a trpěli bychom oba: já i dítě, natož jeho táta... vše by bylo těžké a možná i neřešitelné, určitě ne správné. Dnes začínám teprve cítit jistotu sama v sobě a naplňuje mě víra, že dítěti budu moci dát vše potřebné, ne ani tolik po materiální, ale zejména duševní a fyzické stránce. Samozřejmě musíme, my starší, spoléhat na moderní zdravotnictví, generace před námi to v tomto směru měly mnohem rizikovější. Co dost dobře neumím odsouhlasit je těhotenství Marie, když ví, že už nyní má takto závažné zdravotní problémy - touha po miminku je sice hezká, ale to potřebuje především zdravou mámu. A, jak už tady mnohokrát zaznělo: čtyřicetileté mamky jsou mnohdy zdravější než dvacetileté... kdo se snaží, cvičí a je v pohodě, ten může dát zdraví a pohodu i dítěti.

 • těhotenství ve 40 inoli 19.05.2011 17:23:28

  dneska jsem si četla všechny články a nejvíce mě dopálil článek od divošky jak může vědět jak tady dlouho zůstane je mi 40 a jsem ve 14týdnu těhotná mám dva syny 18 a 16 a dceru 9 všichni se na miminko těšíme i když ted půjdu na odběr plodové vody tak uvidíme jak dopadnou výsledky jinak všem maminkám držím palce.

 • 110469 09.05.2011 12:40:31

  ahojky...je mi 42let a kazdym dnem porodim...datum v rodnem liste urcite neovlivnuje psychickou,fyzickou a dalsi podstatnejsi vlivy nez je vek...a zkusenosti take neprijdou v pozdejsim tehotenstvi a materstvi nazmar...takze holky:-)porodime si vnoucatka.-))...drzim vsem starsim maminkam pesticky a jestli se na to citite-jdete do toho,je to jen a jen vase rozhodnuti:-)

 • těhotná ve 40 deny 19.09.2010 18:22:18

  je mi 39 let a mám děti ve věku 21 a 12 let a už delší dobu uvažuju o miminku...Bojím se zdrav. komplikací a kritiky okolí, ale když čtu názory stejně starých mamimek, dodává mi to sílu zkusit...:o) Věřím, že nikdo z nich nelitoval, že do toho ještě šel...

  • Re: těhotná ve 40 ILA 07.02.2011 11:59:44

   Ahojky je mě 37a taky jsem dlouho zvažovala jesli mit ještě dítě.Dcera si strašně přala mit ještě sourozence.Nakonec jsme i jejimu přáni podlehli a jsem těhotná,čekám své třetí dítě.Všichni se na miminko těšíme a okolí?at si říká co chce

 • těhotenství ve 40 Manuela 09.07.2010 13:12:49

  Nevím, jestli ještě někdo čte tuto diskuzi. Narazila jsem na ni náhodou, když doma u bazénu jsem na internetu. Protože jsem napůl Italka, žiju od čtrnácti na jihu Itálie. Jsem vdaná, je mi 42 let a mám dvě velké děti ve věku 19 a 20 let, dvě dvojčata skoro dvouletá a teď jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. Asi to někomu připadne šílené, ale jsem zdravá a mé děti taky a energie mám na rozdávání. Navíc mé starší děti dvojčata milují a na další sourezence se těší taky, i když to napřed přijaly s rozpaky. Budu mít víc práce a zvlášť, jestli jich zas bude víc než jedno, ale na potrat bych nešla.

 • Re: termín minula Ilona 05.05.2010 13:38:04

  Dnes jsem narazila na tito stránku a musím říct když jsem si přečetla vzkaz od divošky dost jsem koukala jak dokažou byt lidé ubozí a hloupí.to je hnus co napsala.Já sama mám holčičku ve 42 letech je naprosto zdravá a dokonce chodí do školky pro mimořádně nadané děti(tím se nechci nijak vychvalovat)jen doufám že se na tyto stránky podívá diviška.Není pravdou že vyší věk -musí být dítě defektní.Samozřejmě riziko je,ale když má mamka jasno a je zodpovědná podstoupí všech dostupná vyšetření.I já jsem je podstoupila a některé si hradila nevadilo mě to věděděla jsem do čeho jdu.Musím říct že je to moc krásné a str. mamky to opravdu prožívají jinak ,mají vic času a jsou víc v poho ,už to všecho známe.Mala má starší brášky (23-21)a ty jí milují nedají na ní dopustit a musím říct že se na ní těšily snad víc než já.Do porodnice dorazily dřív než tatka.Všem mamkam co uvažují ve vyším věku o mimi bych ráda vzkázala na ostatní se vykašlete vy sama vite nejlépe jetli ano nebo né a pokud vám váš zdravotní stav dovolí pak na 100% do toho.

 • Re: termín minula Ilona 05.05.2010 13:32:52

  dnes jsem narazila na tito stránku a musím říct když jsem si přečetla vzkaz od divošky dost jsem koukala jak dokažou byt lidé ubozí a hloupí.to je hnus co napsala.já sama mám holčičku ve 42 letech je naprosto zdravá a dokonce chodí do školky pro mimiřádně nadané děti(tím se nechci nijak vychvalovat)jen doufám že se na tyto stránky podívá diviška.není pravdou že vyší věk -musí být dítě defektní.samozřejmě riziko je,ale když má mamka jasno a je zodpovědná podstoupí všech dostupná vyšetření.i já jsem je podstoupila a některé si hradila nevadilo mě to vděděla jsem do čeho jdu.musím říct že je to moc krásné a str. mamky to opravdu prožívají jinak ,mají vic času a jsou víc v poho ,už to všecho známe.mala má starší brášky (23-21)a ty jí milují nedají na ní dopustit a musím říct že se na ní těšily snad víc než já.do porodnice dorazily dřív než tatka.Všem mamkam co uvažují ve vyším věku o mimi bych ráda vzkázala na ostatní se vykašlete vy sama vite nejlépe jetli ano nebo né a pokud vám váš zdravotní stav a psychika dovolí pak na 100% do toho.

 • kedy??? horal1966 14.09.2009 12:45:44

  Moja žena mala prvé dieťa v 23 roku(1989) a vôbec si nemyslím,žeby to malo nejakú nevýhodu!Zažívame s našou dcérou krásne chvíle,chodíme spolu na dovolenky,lyžo­vať,hrať tenis,dokonca aj na diskotéky,sme jej ako kamoši.Som zvedavý,ako budú rodičia sa venovať decku,ked budú mať 55–60 rokov??Bude tam hlavne priepastný generačný rozdiel!!! Vždy je sranda,ked je mama „lepšia kočka“ ako jej dcéra,proste mám z nich radosť a nikdy by som to nevymenil za nič.

  • Re: kedy??? berta 06.10.2009 16:46:10

   Brouku,ale to není ve fyzickém věku ,ale v psychickém,víš?Znám spoustu 20ti letých holek a kluků,kteří jsou myšlením a i fyzičkou jako staří lidé a naopak znám spoustu 40ti letých a 50ti letých,kteří by svým elánem a mladým myšlením kdejakého 30ti letého strčili do kapsy.

   • věk Lucie - porodní asistentka 08.04.2010 13:32:01

    Chápu, že se ve 40 letech můžete cítit dobře, ale z biologického a genetického hlediska je na těhotenství tělo ženy nejlépe připravené mezi 20. a 24. rokem. Toto tvrzení není neopodstatněné, čím vyšší věk, tím více se přidržuje rizik a komplikací a ve 40 letech je těch rizik opravdu hodně. Kdo ve 40 letech dítě ještě nemá, chápu,že si ho chce pořídit, ale váhá-li žena ve 30 jestli do dítěte má jít, nebo ne ať neváhá a zbytečně neodkládá. Musíte také myslet na své dítě, které neocení, že ve svých 15 letech bude mít 55 letou maminku, když by mohlo mít i 40 letou. Jak dlouho tu pro své dítě budete?

 • termín Zdenka 26.01.2009 10:50:42

  Je mi 37 let a jsem v 6 měsíci těhotenství. Bude to mé první mimnko. Cítím se skvěle, lékaři mě hlídají a já si to nemůžu vynachválit.

  • Re: termín divoška 30.03.2009 15:57:05

   nezlob se na mě , ale v tomhle věku je to hazard. Tobě bude 50 a dítko na zaklace a to riziko poškození. Děkuju nechci. Takhle se plýtvá penězi ve zdravotnictví na staré těhotné a pro malá miminka peníze nejsou

   • divoška?co to je? lili 07.11.2009 18:55:51

    Ty jsi asi poradna blbka, co? Kolik ti je ty lopato, že jsi tak chytrá. Myslím, že je vždycky lepší, když stát dává peníze maminkám v jakémkoli věku, než takto mentálně retarovaným idiotkám.Ty děti raději nikdy neměj,musely by se za tebe a tvé názory stydět. Měla bys vrátit občanku!

   • Re: Re: termín berta 06.10.2009 16:48:39

    Divoško,jsi velice hloupá

   • termín Zuzana 20.05.2009 18:59:34

    To je teda dost ubohý příspěvek, nechápu, o jakém plýtvání peněz ve zdravotnictví to píšeš a nehledě na to, jak si můžeš dovolit napsat 37 leté budoucí mamince, že je stará matka. Věřím, že Zdeňkauž své vytoužené miminko má u sebe.

   • Re: Re: termín manaro 05.04.2009 22:29:10

    Tedy tak omezený názor jsem dlouho nečetla. Když vidím na ulici velmi mladou maminku vláčející za sebou dítě jako totální přítěž o mluveném slovu ani nemluvě – to je naprostá katastrofa – je mi ho opravdu velmi líto a jeho výbava do budoucna bude velmi omezená. Oproti tomu vyrovnaná 35-letá maminka, která má již ve svém životě srovnané hodnoty a priority dokáže své dítě obklopit stabilním prostředím, láskou, trpělivostí a plně se mu věnovat. Každý má v tomto směru tu „svou pravdu“. Jedno je ale jisté – každý by měl chtít dát ze sebe svému dítěti jen to nejlepší a to bez ohledu na věk.

 • 36 let marie 16.08.2009 22:41:37

  ahoj vsem, je mi 36 let a jsem nyni tehotna 34 tydnu, mam sice cukrovku a problemy s ledviny jsem otekla v nohou, rukou a obliceji, ale na miminko se moc tesim bude to moje prvni miminko, nemohla jsem otehotnet a nyni svete div se budu mit chlapecka. nez jsem otehotnela muj rodinny doktor mi sdelil ze mam dva nadory na vajecniku tak me objednal ke specialistce na zenske a za 3 mesice po te mi doktorka zjistila ze i presto ze mam neco na vajecniku jsem tehotna. tak mi drzte palce at jsme zdravi oba ja i miminko, ktery uz ted je muj cely zivot. jen jeste stale nevim jestli budu rodit cisarskym rezem nebo normalne. ahoj vsem maminkam v pozdnim veku, nikoho neposlouchejte a uzivejte si i pres bolesti v tehotenstvi jake ja mam.

 • termin Eva 09.04.2009 00:16:27

  Naprosto souhlasim s Manaro, psychicka pohoda, celkova vyrovnanost a spolecenske vzdelani je podle me mnohem dulezitejsi nez vek.

 • odpovšd divošce ivanalachtanka 01.04.2009 11:23:06

  Nevím co tě k takovému úsudku vede,bud děti nemáš,nebo je nechceš,nebo jich máš deset.Peníze stát vyhazuje za plno jiných zbytečností.Mít dítě ve 40 je krásné a věřím,že hance se to příště podaří,Jestli si myslíš,že 50 letá matka je méněcennější než 30 letá,máš omezené zkušenosti a o problematice malých miminek též.


Adresář

Diskuze na téma Těhotenství

 • 04.11.2010 09:11 Těhotenství

  těhotenství

 • 25.12.2010 11:12 Nevolnosti v těhotenství

  Já sama jsem problémy neměla, ale kamarádka ano a kolem 4 tého měsíce bylo po nevolnostech. Na…

 • Martina 30.01.2011 09:01 Nevolnosti v těhotenství

  Ahojky jsem ve 12tt, je mi špatně od 6tt denně ráno odpoledne večer. Někdy je to lepší nekdy horší…

 • 04.11.2010 09:11 Nevolnosti v těhotenství

  Jsem v 7tt, těhotná jsem poprvé a zvracím kudy chodím, už jsem z toho zoufalá, místo abych…

 • 13.11.2010 12:11 Cukrovka

  Ahojte, je mi 25 a cukrovku mám od 19 let. Posledního půl roku již neberu antikoncepci, protože js…

 • 16.12.2010 19:12 Nevolnosti v těhotenství

  Jak snášet nevolnosti Většině žen bývá špatně hlavně po ránu, kdy je nízká hladina krevního cukr…

 • 17.12.2010 11:12 Nevolnosti v těhotenství

  taky jsem to tak měla, až mi jeden starý gynekolog poradil, at jím zmrzlinu, žaludek je pak…

 • Iva 04.06.2011 20:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj , bylo mi jako tobě, ale pomáhá mi Coca Cola..:D

 • enny 16.02.2013 16:02 Nevolnosti v těhotenství

  ahoj,co se týče nevolnosti,zvracím každý den .min.2x.od samého začátku,přijde mi snad že už první…

 • Petra 20.01.2012 11:01 Nevolnosti v těhotenství

  Já mohu potvrdit,že na nevolnost mě bohužel vůbec,ale vůbec nic nezabíralo!Při prvním těhotenství…

 • Andrea 04.06.2012 11:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj holky, já jsem v 8.tt a je mi zle teprve 10. den ale zato celý den, ráno celé dopoledne,…

 • 10.11.2010 15:11 Postinor

  Během několika let jsem ho měla dvakrát a nikdy mi nic nebylo. Ale i kdyby z něj mělo být špatně,…

 • Renáta 12.11.2010 20:11 Cukrovka

  Dobrý večer,já jsem diabetička už s ní žiji 21let.Jsem na inzulinové pumpě.I při cukrovce jsem…

 • 08.12.2010 13:12 Postinor

  Postinor jsem jednou vzala a nebylo mi nic. Asi to pro tělo neni to nejlepší, ale souhlasím s tím,…

 • 25.12.2010 11:12 křečové žíly

  Já mám taky skušenost,taky se objevili v tehotenství,byla jsem pak na operaci a krečaky se mi…

 • 25.12.2010 11:12 křečové žíly

  Pokud máte obavy v těhotenství z křečových žil, když to máte v rodině, řekněte to svému…

 • 26.12.2010 13:12 Postinor

  je lépe se chránit jinak, Postinor je až taková ta nejzazší mez ochrany, a rozhodí vám cyklus,,…

 • 27.01.2011 22:01 Nevolnosti v těhotenství

  Při prvních dvou těhotenstvích mi bývalo dost špatně-hlavně ráno, když jsem musela brzy vstávat do…

 • Evča 04.05.2011 16:05 hubnutí

  Ahoj. Já jsem před otěhotněním přešla s jedním poradenským centrem na zdravé stravování a zhubla…

 • Kukačka 04.09.2011 17:09 Nevolnosti v těhotenství

  Ahojky budoucí maminky, jsem tak ráda, když tyto příspěvky čtu, že nejsem sama. Protože, která ne…

 • Bobule 28.05.2012 11:05 Nevolnosti v těhotenství

  jsem ve třetím týdnu těhotenství. Je mi hrozně, návaly, motání hlavy až na omdlení. Naštěstí…

 • Marcela 19.06.2012 10:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj Andreo,tak já sem v 6tt. a do té doby sem neveděla co jeto zle.Až ted neustálé napinky na…

 • Marcela 20.06.2012 08:06 Nevolnosti v těhotenství

  Muže já při prvním těhotenství zvracela az do porodu.Záleží jak nakoho to pusobí ale užila sem si…

 • lucie 05.07.2012 09:07 Nevolnosti v těhotenství

  ahoj..já jsem v 8tt a je mi také špatně celý den...jestli to bude trvat celé těhotenství tak to…

 • Jana 30.11.2012 05:11 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj maminy,jsem v 6 šestém měsíci těhotenství.Do konce třetího měsíce jsem byla unavená nic se…

 • 19.03.2013 17:03 putující ledvina

  Dobrý den, dnes jsem se dozvěděla z ultrazvuku, že mám tzv. bludnou nebo putující ledvinu. Pravou…

 • 27.09.2013 18:09 Specialista na hubnutí

  Ahoj všichni, chtěla bych se poradit.Jsem už druhým rokem na mateřské dovolené a nabraná kila z…

 • Anabella 21.11.2013 20:11 estetická klinika

  na stránce paní doktorky je uvedeno: "Po zákroku nedoporučujeme po dobu 4 hodin vodorovnou…

 • Pavla333 26.12.2013 18:12 estetická klinika

  na jakou kliniku máš jít, ke komu si to dostala? Co se týče omezení tak vadí těhotenství a…

 • Kača 02.01.2014 02:01 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj, ja jsem ve 12.tydnu a po druhe tehotna, myslela jsem si ,ze u druhyho uz si tuhle hruzu…

 • denisa 07.03.2014 21:03 Postinor

  ahoj, chtela bych se zeptat po jak dlouhe dobe pri prvnim uziti prostinoru si muzu vzit druhy…

 • Susane 07.04.2014 17:04 jizvy a jizvičky

  nebolí to téměř vůbec, před zákrokem se nanese anestetický krém, takže ani nevíš že ti něco dělají…

 • Lenka 15.06.2014 15:06 Postinor

  Ahoj, chtěla bych poprosit o názor. 15.5 mi skončila nenstruace a hned den potom (16.5.) jsem měla…

 • 07.01.2015 20:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Ahoj :) Já se musím připojit ke kladné recenzi na nutrizone.cz Kontaktovala jsem tamní výživovo…

 • 10.02.2015 20:02 kvasinkové záněty

  Já musím doporučit Chytrou houbu. Doporučili mi jí v lékárně a zabrala. Měla jsem problémy hlavně…

 • dana 15.03.2015 15:03 Postinor

  Mela jsem sex den po menstruaci praskla nam guma a vse vyteklo do me muzu byt tehotna?nebo jaka je…

 • andrea 05.06.2015 21:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj tak tak já jsem ted po 3 těhu obě těhotenství jsem neměla žádný nevolnosti a nic podobného…

 • 17.05.2016 11:05 Otékání nohou

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

 • 17.05.2016 11:05 trombocytopenie

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

 • Saša 14.07.2016 21:07 Postinor

  Dobrý den, existuje něco jiného než postinor, co by zabránilo těhotenství po styku?

 • bylinkami se nikdy nic nezkazilo... ale je třeba to brát rozumně a ne je prosazovat za každou cenu…

 • Odogwu 16.09.2016 12:09 Zkušenosti s Anubis?

  Potřebujete duchovní pomoc? Potřebujete duchovní pomoc, jako například: Jak se váš milenec zpět,…

 • Anička 13.11.2016 21:11 otázka

  Mám docela jiný dotaz. Je tu některá maminka, která se nechala v těhotenství fotit? Myslím takové…

 • Zuzka 15.01.2017 20:01 zdravé hubnutí

  Ráda bych se s vámi podělila o svoji zkušenost. Při těhotenství jsme přibrala skoro 20 kg. Bylo to…

 • Helena 17.01.2017 13:01 celulitida

  Když se mi narodilo druhédítě, málem jsem zešílelaco mi to těhotenstvíprovedlo s postavou.…

 • Tereza 24.05.2017 20:05 Posílení imunity

  Brala sem ji v těhotenství a při kojení. Teď už to tak trochu flákám, ale snažím se aspoň trochu…

 • Zdena.P 26.06.2017 20:06 kojení

  Ahoj, já brala vtěhotenství i při kojenítuhlehttps://www.naturamed.cz/#!/produkt/omegamarine-forte…

 • Nella 05.08.2017 21:08 Nevolnosti v těhotenství

  Taky sem s tím měla v těhotenství problém, kamoška mi taky doporučila omegu od Natura Med a…

 • Nikola 11.08.2017 19:08 Červené cévky v obličeji

  Nevím, z čeho se můžou začít dělat, ale vím, že se můžou zhoršit v těhotenství a nebo při přechodu…

 • Michaela 21.09.2017 11:09 otázka

  Chci se zeptat, jestl používáte v těhotenství nějaké vitamíny, byla mi doporučna kyselina listová…

 • Sonia 28.10.2017 11:10 Ucpaný nos

  A nevíte jestli ho můžu i v těhotenství ?

 • Eliška 29.10.2017 17:10 Ucpaný nos

  Ano, pinio-nasal můžete i vtěhotenství, nechám vám tuodkaz, kde je o něm vícinformací www.rpshop…

 • Jitka 05.12.2017 13:12 Nevolnosti v těhotenství

  A od kdy jste jej zacali brat? Zrovna tehotenstvi planujeme

 • Marketa 21.12.2017 10:12 Nevolnosti v těhotenství

  Ja jsem ho rbala cele tehotenstvi, nemenila jsem

 • denisa 09.01.2018 08:01 Vitamíny v těhotesntví

  já jsem brala femibion,kde byla obsahem i ta kyselina listová a rozděluje se podle týdnů…

 • Anička 14.01.2018 17:01 Porod a šestinedělí

  Me spise zajimaji vitaminy co jste holky brali behem tehotenstvi? Cetla jsem ze z nekterych muze…

 • Linda 20.01.2018 19:01 Porod a šestinedělí

  Jo jo muzou ti nektere nesednout, me ale hodne vyhovovaly femibion.cz a to jsem je brala cele…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku