Těhotenství

Těhotenské strie - postrach budoucích maminek

Veronika Tůmová
14.10.2013

Těhotenské strie vznikají nejčastěji ve třetím, posledním trimestru těhotenství, mohou se však objevit i mnohem dříve. Jsou následkem prudkého nárůstu objemu břicha, kdy přestává stačit elasticita kůže, a tím dochází k jejímu popraskání. Prasklinky však mohou vznikat i jinde po těle, např. v oblasti stehen, hýždí nebo na prsou.

Ke konci těhotenství se kůže na břiše a v jeho okolí nejvíce napíná a tehdy přibývá ke všem dalším těhotenským potížím také znatelné svědění, právě v oblasti vznikajících strií. V této chvíli je už na prevenci pozdě.

Strie vznikají nejčastěji v oblasti boků a v dolní části břicha, kde je často ženy ve třetím trimestru ani nezaznamenají. Zjizvená prověšená kůže na břiše těsně po porodu tak někdy bývá pro novopečené maminky nepříjemným překvapením.

Prevence strií – mazat, mazat a zase mazat!

Ano, pravidelné a pečlivé promazávání kůže v rizikových oblastech v období těhotenství, to je jediná a nejspolehlivější možnost, jak striím předejít.

Není to samozřejmě stoprocentní záruka, že se zrovna u vás strie po celou dobu těhotenství neobjeví. Pokud se však o své rostoucí bříško a kůži na něm i v okolí budete pečlivě starat a nejméně dvakrát denně si dopřejete krémovou či olejovou masáž v těchto partiích, můžete mít alespoň dobrý pocit z toho, že jste pro sebe udělala maximum.

Tato procedura by se pro vás měla stát každodenní, rutinní záležitostí, stejně jako pravidelná hygiena. Pokud do ní zapojíte i partnera, bude určitě o to příjemnější.

Oleje, tuky a krémy na strie

V lékárnách je k dostání velké množství specializovaných přípravků, těhotenských olejů a mastných krémů. V podstatě však není nutné spoléhat jen na ty nejdražší přípravky, účel v tomto případě splní jakýkoliv, dobře mastící krém.

Často se můžete setkat i s doporučením prostého vepřového sádla, které má mít příznivé účinky i na hojení jakýchkoliv jiných druhů jizev. Pravidelným promazáváním získá vaše pokožka na pružnosti, a tím se stane odolnější vůči popraskání a vzniku strií.

Na množství krému či oleje při každé proceduře nešetřete a provádějte ji co nejčastěji, jedině tak dosáhnete nejlepšího efektu.

Doporučuje se pokračovat v promazávání postižených částí kůže i po porodu a hlavně nezapomínat na zvětšující se objem prsou, jejichž pokožka těmito změnami může také utrpět.

Odstranění těhotenských strií

Vzniklé strie mohou být po porodu hodně výrazné, mívají až modrofialovou barvu a mohou způsobit estetický problém, přestože jde jen o nezávažnou kosmetickou vadu způsobenou tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy.

Není navíc žádný důvod panikařit, časem se strie stanou mnohem méně viditelnými, obvykle vymizí do světlých, málo patrných jizévek ve tvaru proužků, někdy se ztratí úplně.

I zde se však nabízí moderní metody, jak strie odstranit, přestože stoprocentní výsledek nebývá nikdy zaručen. Léčba vyžaduje trpělivost a cena jednotlivých zákroků se pohybuje v nemalých částkách

Prostředky k odstranění strií

  • biostimulační lampa – pomocí polarizovaného světla a tepelné stimulace podporuje hojení tkání, nabízí ji v kosmetických salonech, je možné ji i zakoupit
  • laser – různé druhy laserových ošetření se využívají na různě staré a různě zbarvené strie, laser působí na jizvy zvenku i zevnitř, čímž dochází k jejich vyhlazení a vyblednutí
  • dermabraze – zákrok spadající do oblasti plastické chirurgie, je nutná předcházející konzultace s odborníkem

U žádné z metod obvykle nestačí pouze jedna návštěva, to znamená, že celková cena za proceduru samozřejmě stoupá.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Syndrom vyhoření a jak proti němu bojovat
Máme se bát streptokoka?

Další články

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...

Světový den srdce
Srdeční choroby

Světový den srdce

01.10.2013

Světový den srdce, který se zaměřuje na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, se každoročně připomíná poslední zářijovou neděli. Letošní ročník, který připadl na 29. října, se za ...

Burčák pro naše zdraví. Jak poznat ten pravý?
Alkohol

Burčák pro naše zdraví. Jak poznat ten pravý?

30.09.2013

Říká se, že člověk by měl každý rok vypít tolik burčáku, kolik má v těle krve, tedy zhruba 5 litrů. Pochopitelně ne najednou. Burčák je ale v každém případě výborný prostředek na p ...

Využití pupečníkové krve
Porod

Využití pupečníkové krve

26.09.2013

Pupečníková krev je krev novorozence, která je obsažena v placentě a pupeční šňůře. V těhotenství dodává miminku potravu a kyslík a také chrání plod před různými škodlivými látkami ...