Psychické potíže v těhotenství

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Ještě dříve než začne být těhotenství na ženě fyzicky patrné, může ona sama i její okolí pozorovat psychické změny. Těhotenství je samo o sobě velmi emotivní záležitostí, vliv hormonů působí na psychický i fyzický stav těhotné ženy velmi intenzivně. Je to období, kdy žena prožívá nevýslovný pocit štěstí, ale i úzkost, nejistotu, deprese a strach. Zvládnutím těchto pocitů se projevuje její zralost a vyspělost pro mateřství.

Úzkost a nejistota z adaptace na novou životní změnu se objevuje obvykle v prvním stadiu těhotenství. Nejstabilnější, nejklidnější a pro ženu obvykle nejšťastnější bývá druhý trimestr. Na konci těhotenství  mohou převládat obavy z průběhu porodu, z porodních bolestí, ale také ze zvládnutí nové situace v rodině a výchovy dítěte.

Kromě již zmíněných hormonů, které těhotnou ženu emočně velmi ovlivňují, se mohou objevit i jiné nepříznivé okolnosti, které formují psychiku v těhotenství:

Sociální postavení a vztahy v rodině

Psychiku těhotné ženy může ovlivnit náhlá změna sociálního postavení, ztráta ekonomické soběstačnosti a závislost na příjmu partnera. Pokud těhotenství přijde nečekaně v období budování kariéry u ženy, která si na ní zakládá a dlouho ji stavěla mezi nejdůležitější životní priority, může to pro ni znamenat skutečný problém a také zhoršit nebo dokonce zničit partnerský vztah. Ten je v průběhu těhotenství nejdůležitější a i jakkoli emancipovaná žena si v tomto období musí přiznat, že potřebuje partnerovu lásku a podporu.

Tam, kde bylo těhotenství plánované a oba partneři se těší na nový přírůstek do rodiny, se zdá být všechno ideální. I v tomto případě však může dojít k malým neshodám, partnerově žárlivosti nebo pocitům zbytečnosti a odstrčení, když se ke konci těhotenství žena soustředí převážně na sebe a na přípravy k blížícímu se porodu.

Věkově nevyzrálé versus starší matky

Ženy kolem dvaceti let věku a mladší se mohou s danou situací vyrovnávat hůř. Těhotenství bývá často dílem náhody a ženy proto nejsou připraveny ani na následné změny fyzické a psychické, ale ani na fakt, že jejich život se od základů změní.

V rodinách, kde navíc převládají špatné vztahy a časté hádky, se těhotná dívka rozhodně necítí bezpečně. Může mít strach z přiznání své situace, a to vše její psychickou kondici zhoršuje. Cítí se sama a izolovaná se svým problémem.

Další skupinou jsou starší rodičky, ženy okolo 35 let věku a výše. Tady může převládat přílišná úzkost z možných zdravotních rizik a problémů, jejichž výskyt je u rodiček v tomto věku pravděpodobnější.

Starší ženy jsou už také více navyklé na určitý způsob života a svůj vlastní stereotyp. Narození dítěte tuto zaběhlou rutinu nenávratně naruší, což mohou některé matky hůře zvládat a mohou se s většími problémy přizpůsobovat potřebám dítěte.

Finanční nouze, předchozí potrat a lékařská vyšetření

Psychické potíže mohou nastat i u žen, které po nedávném potratu znovu rychle otěhotněly, aniž by se již úplně vyrovnaly s předchozí ztrátou.

Také svobodné matky se často ocitnou ve velmi stresující situaci kvůli finanční nejistotě, nemají-li potřebnou podporu u partnera, rodičů ani jinde.

Množství lékařských vyšetření, běžných i méně standardních, které musí ženy v těhotenství podstoupit, má také nezanedbatelný vliv na psychiku budoucí maminky. Každý dobrý výsledek samozřejmě přinese pozitivní reakci, uvolnění a radost.

Sebemenší odchylka, která navíc nemusí znamenat nic závažného pro zdraví dítěte či matky, však může psychiku ženy ovlivnit velice negativně. Tady je důležitý pozitivní přístup lékařů, kteří by měli těhotnou ženu co nejvíce uklidnit a zmírnit její obavy.

Psychické potíže v těhotenství patří do témat
 • psychika mužů v těhotenství man 27.12.2014 10:45:04

  Všude na googlu se najde miliarda rad ženským pomalu hodinu od hodiny co jak kde a proč. Miliony těhotných ženských se utěšují že to bude dobré, že křeče jsou fajn, že špinění je v pořádku atd.
  Problém však nastane když psychicky vyšťavený muž se pokusí vyhledat radu: jak se psychicky nezhroutit z věčných schíz těhotné partnerky aniž by v tom fungoval jim beam?
  Osobně se snažím alkoholu vyhýbat jak to jen jde, ale v poslední době (jsem/jsme těhotní 14+1) se neustále uchyluji k myšlence nalít si tři panáky a nechat plynout čas.
  Ženy vyžadují a požadují naprostou poslušnost a oddanost „v tomto těžkém období“ přičemž si neuvědomují jak katastroficky vyšťavují chlapa, který najednou řeší co s rozpočtem jež klesl o polovinu manželčina platu, kde najít finance na první rok dítěte (což je mu neustále v pravidelných intervalech připomínáno) a kam se schovat před věčným lamentováním.
  Osobně jsem dopřál manželce veškerý komfort: nenutím ji pracovat, dělám veškeré domácí práce, požádal jsem o povýšení v práci abych si šáhl na lepší peníze. Jakmile přítelkyně začne lamentovat že má křeče a špiní ihned ji navrhuji že můžeme zajet k doktorovi na kontrolu, načež je mi opětováno: ale ono to zas hrozný není Já Nevím.
  Já nevím je termín jež slyším pořád dokola ať se snažím sebevíc vyhovět veškerým přáním a náznakům. Jsem totálně vyfluslý a citím se jako kus hadru bez života. Něco jako trubec – naprcals, teď se sedři a zdechni.
  Na co máš chuť drahá? Já nevím. Mám něco uvařit? Já nevím. Mám být s tebou nebo mám jít pryč? Já nevím. Co chceš? Já nevím.
  Kdykoli však řeknete: Teď potřebuju chvilku pracovat tak reakce je „ zase mě necháváš samotnou“-
  Uvaříte jídlo na kterém jste se dohodli odpověď „promiň mě to smrdí“ a co si teda dáš? Já nevím.
  Jdete ven na procházku za 15 minut „miláčku jdeme domů“
  Chcete jít někam do lesa na čundr – pláč a hlášky: já bych taky chtěla ale nemůůůžuuu
  Jdete cvičit – pláč a hlášky: já bych taky chtěla ale nemůůžuuu
  Jdete na pivo – však víte….
  Je to hrůza! Je to strašný! Horšího období pro muže není!
  Je čas dát ženám vědět že pokud nechtějí během 9 měsíců rozvrátit manželství/vztah anebo partnerství musí pochopit že i my muži máme city a o to těžší je pro nás smířit se s obratem o 180° aniž by v nás hormony jakkoli zapracovali. Pro nás se pouze ze dne na den stala z milované ženy usoplený přecitlivělý blob plný potřeb neschopný si pomalu ani dojít na záchod. Zajímalo by mě jak si s tím poradili ty miliardy žen před nimi když na vesnicích nebyly vaničky, ani teploměrky a maso se jedlo jen v neděli a jinak se jen dřelo a v případě potřeby si mohli lehnout na slámu u pece a tím to haslo. Chlap byl 12 hodin v poli přišel nažral se a šel spát. A nějak to zázrakem šlo.
  Chápu že pro ženu je to obrovský šok a změna, ale berte sakra ohledy i na své chlapy! Pak se nedivte že vás chlapi opouštějí těsně po prvním roce dítěte! Jsou z vás na prášky! Sebrali jste jim čas, život, energii, pořád něco chcete, pořád nejste spokojený, pořád je buzerujete! Nakonec si chlap řekne „proč sakra to mám poslouchat? Proč najednou se ze mě milovaného chlapa stal kus hadru? Koneckonců moje úloha skončila dávno, a pokud si ženská nevidí do huby a není schopna se aspoň minimálně sebrat a chovat se ohleduplně a ne jako sobecký egocentrický prase, tak proč bych já měl tady být? Na alimenty někde prachy seženu. Čau!

  • Re: psychika mužů v těhotenství Kiki 12.03.2015 18:37:21

   Ahoj
   Jsem dnes 14 + 2 .. ... A jsem zděšena co zažíváte ... Já to mam teda naopak ... Partner mi neustále opakuje jak mam byt opatrná atd. a já zase opakuji ze jsem těhotná a ne nemocná ... Máme malé hospodářství a zvládám kydat nosit kýble vody vše pokrmit... partnera si vážím ze mi chce pomoci a ulehčit vše a ma samozřejmě trpělivost s mými občasnými tehotenskymi výlevy ... Ale já se zase snažím toto chování omezit na co nejméně... Mimco je důležité ale stejně důležitý je i partner .. Pak dame dohromady fajn rodinku :-) tak přeji hodně trpělivosti a změnu k lepšímu ;-)

   • Re: Re: psychika mužů v těhotenství taky man 22.03.2015 08:37:46

    Tak nevim jak u mana, ale u nas uz se to nastesti stabilizovalo (17.tt). Manzelka se uklidnila potom,co vsechna vysetreni dopadla v poradku. Jinak to jsi napsala pekne Kiki, ze dulezite je mimco i manzel,coz tvori spokojenou rodinu.

  • Re: psychika mužů v těhotenství taky man 28.02.2015 07:10:42

   Je neco noveho mane? Jsme take prave ve 14.tt a trosku se ve tvem prispevku vidim.

 • Markyta 20.01.2015 15:55:27

  To je mi lito,ja osobne jsem tehotna potreti s jednim manzelem a nekdy mam vazne duvod si jeho podpory vazit.Zkuste si spolu otevrene promluvit a hlavne v klidu bez vycitek,pokud mozno pri dobre konstelaci.Vsechno se da,je to o osobnim rustu a chuti u obou.


Adresář

Diskuze na téma Těhotenství

 • 04.11.2010 09:11 Těhotenství

  těhotenství

 • 25.12.2010 11:12 Nevolnosti v těhotenství

  Já sama jsem problémy neměla, ale kamarádka ano a kolem 4 tého měsíce bylo po nevolnostech. Na…

 • Martina 30.01.2011 09:01 Nevolnosti v těhotenství

  Ahojky jsem ve 12tt, je mi špatně od 6tt denně ráno odpoledne večer. Někdy je to lepší nekdy horší…

 • 04.11.2010 09:11 Nevolnosti v těhotenství

  Jsem v 7tt, těhotná jsem poprvé a zvracím kudy chodím, už jsem z toho zoufalá, místo abych…

 • 13.11.2010 12:11 Cukrovka

  Ahojte, je mi 25 a cukrovku mám od 19 let. Posledního půl roku již neberu antikoncepci, protože js…

 • 16.12.2010 19:12 Nevolnosti v těhotenství

  Jak snášet nevolnosti Většině žen bývá špatně hlavně po ránu, kdy je nízká hladina krevního cukr…

 • 17.12.2010 11:12 Nevolnosti v těhotenství

  taky jsem to tak měla, až mi jeden starý gynekolog poradil, at jím zmrzlinu, žaludek je pak…

 • Iva 04.06.2011 20:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj , bylo mi jako tobě, ale pomáhá mi Coca Cola..:D

 • enny 16.02.2013 16:02 Nevolnosti v těhotenství

  ahoj,co se týče nevolnosti,zvracím každý den .min.2x.od samého začátku,přijde mi snad že už první…

 • Petra 20.01.2012 11:01 Nevolnosti v těhotenství

  Já mohu potvrdit,že na nevolnost mě bohužel vůbec,ale vůbec nic nezabíralo!Při prvním těhotenství…

 • Andrea 04.06.2012 11:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj holky, já jsem v 8.tt a je mi zle teprve 10. den ale zato celý den, ráno celé dopoledne,…

 • 10.11.2010 15:11 Postinor

  Během několika let jsem ho měla dvakrát a nikdy mi nic nebylo. Ale i kdyby z něj mělo být špatně,…

 • Renáta 12.11.2010 20:11 Cukrovka

  Dobrý večer,já jsem diabetička už s ní žiji 21let.Jsem na inzulinové pumpě.I při cukrovce jsem…

 • 08.12.2010 13:12 Postinor

  Postinor jsem jednou vzala a nebylo mi nic. Asi to pro tělo neni to nejlepší, ale souhlasím s tím,…

 • 25.12.2010 11:12 křečové žíly

  Já mám taky skušenost,taky se objevili v tehotenství,byla jsem pak na operaci a krečaky se mi…

 • 25.12.2010 11:12 křečové žíly

  Pokud máte obavy v těhotenství z křečových žil, když to máte v rodině, řekněte to svému…

 • 26.12.2010 13:12 Postinor

  je lépe se chránit jinak, Postinor je až taková ta nejzazší mez ochrany, a rozhodí vám cyklus,,…

 • 27.01.2011 22:01 Nevolnosti v těhotenství

  Při prvních dvou těhotenstvích mi bývalo dost špatně-hlavně ráno, když jsem musela brzy vstávat do…

 • Evča 04.05.2011 16:05 hubnutí

  Ahoj. Já jsem před otěhotněním přešla s jedním poradenským centrem na zdravé stravování a zhubla…

 • Kukačka 04.09.2011 17:09 Nevolnosti v těhotenství

  Ahojky budoucí maminky, jsem tak ráda, když tyto příspěvky čtu, že nejsem sama. Protože, která ne…

 • Bobule 28.05.2012 11:05 Nevolnosti v těhotenství

  jsem ve třetím týdnu těhotenství. Je mi hrozně, návaly, motání hlavy až na omdlení. Naštěstí…

 • Marcela 19.06.2012 10:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj Andreo,tak já sem v 6tt. a do té doby sem neveděla co jeto zle.Až ted neustálé napinky na…

 • Marcela 20.06.2012 08:06 Nevolnosti v těhotenství

  Muže já při prvním těhotenství zvracela az do porodu.Záleží jak nakoho to pusobí ale užila sem si…

 • lucie 05.07.2012 09:07 Nevolnosti v těhotenství

  ahoj..já jsem v 8tt a je mi také špatně celý den...jestli to bude trvat celé těhotenství tak to…

 • Jana 30.11.2012 05:11 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj maminy,jsem v 6 šestém měsíci těhotenství.Do konce třetího měsíce jsem byla unavená nic se…

 • 19.03.2013 17:03 putující ledvina

  Dobrý den, dnes jsem se dozvěděla z ultrazvuku, že mám tzv. bludnou nebo putující ledvinu. Pravou…

 • 27.09.2013 18:09 Specialista na hubnutí

  Ahoj všichni, chtěla bych se poradit.Jsem už druhým rokem na mateřské dovolené a nabraná kila z…

 • Anabella 21.11.2013 20:11 estetická klinika

  na stránce paní doktorky je uvedeno: "Po zákroku nedoporučujeme po dobu 4 hodin vodorovnou…

 • Pavla333 26.12.2013 18:12 estetická klinika

  na jakou kliniku máš jít, ke komu si to dostala? Co se týče omezení tak vadí těhotenství a…

 • Kača 02.01.2014 02:01 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj, ja jsem ve 12.tydnu a po druhe tehotna, myslela jsem si ,ze u druhyho uz si tuhle hruzu…

 • denisa 07.03.2014 21:03 Postinor

  ahoj, chtela bych se zeptat po jak dlouhe dobe pri prvnim uziti prostinoru si muzu vzit druhy…

 • Susane 07.04.2014 17:04 jizvy a jizvičky

  nebolí to téměř vůbec, před zákrokem se nanese anestetický krém, takže ani nevíš že ti něco dělají…

 • Lenka 15.06.2014 15:06 Postinor

  Ahoj, chtěla bych poprosit o názor. 15.5 mi skončila nenstruace a hned den potom (16.5.) jsem měla…

 • 07.01.2015 20:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Ahoj :) Já se musím připojit ke kladné recenzi na nutrizone.cz Kontaktovala jsem tamní výživovo…

 • 10.02.2015 20:02 kvasinkové záněty

  Já musím doporučit Chytrou houbu. Doporučili mi jí v lékárně a zabrala. Měla jsem problémy hlavně…

 • dana 15.03.2015 15:03 Postinor

  Mela jsem sex den po menstruaci praskla nam guma a vse vyteklo do me muzu byt tehotna?nebo jaka je…

 • andrea 05.06.2015 21:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj tak tak já jsem ted po 3 těhu obě těhotenství jsem neměla žádný nevolnosti a nic podobného…

 • 17.05.2016 11:05 Otékání nohou

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

 • 17.05.2016 11:05 trombocytopenie

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

 • Saša 14.07.2016 21:07 Postinor

  Dobrý den, existuje něco jiného než postinor, co by zabránilo těhotenství po styku?

 • bylinkami se nikdy nic nezkazilo... ale je třeba to brát rozumně a ne je prosazovat za každou cenu…

 • Odogwu 16.09.2016 12:09 Zkušenosti s Anubis?

  Potřebujete duchovní pomoc? Potřebujete duchovní pomoc, jako například: Jak se váš milenec zpět,…

 • Anička 13.11.2016 21:11 otázka

  Mám docela jiný dotaz. Je tu některá maminka, která se nechala v těhotenství fotit? Myslím takové…

 • Zuzka 15.01.2017 20:01 zdravé hubnutí

  Ráda bych se s vámi podělila o svoji zkušenost. Při těhotenství jsme přibrala skoro 20 kg. Bylo to…

 • Helena 17.01.2017 13:01 celulitida

  Když se mi narodilo druhédítě, málem jsem zešílelaco mi to těhotenstvíprovedlo s postavou.…

 • Tereza 24.05.2017 20:05 Posílení imunity

  Brala sem ji v těhotenství a při kojení. Teď už to tak trochu flákám, ale snažím se aspoň trochu…

 • Zdena.P 26.06.2017 20:06 kojení

  Ahoj, já brala vtěhotenství i při kojenítuhlehttps://www.naturamed.cz/#!/produkt/omegamarine-forte…

 • Nella 05.08.2017 21:08 Nevolnosti v těhotenství

  Taky sem s tím měla v těhotenství problém, kamoška mi taky doporučila omegu od Natura Med a…

 • Nikola 11.08.2017 19:08 Červené cévky v obličeji

  Nevím, z čeho se můžou začít dělat, ale vím, že se můžou zhoršit v těhotenství a nebo při přechodu…

 • Michaela 21.09.2017 11:09 otázka

  Chci se zeptat, jestl používáte v těhotenství nějaké vitamíny, byla mi doporučna kyselina listová…

 • Sonia 28.10.2017 11:10 Ucpaný nos

  A nevíte jestli ho můžu i v těhotenství ?

 • Eliška 29.10.2017 17:10 Ucpaný nos

  Ano, pinio-nasal můžete i vtěhotenství, nechám vám tuodkaz, kde je o něm vícinformací www.rpshop…

 • Jitka 05.12.2017 13:12 Nevolnosti v těhotenství

  A od kdy jste jej zacali brat? Zrovna tehotenstvi planujeme

 • Marketa 21.12.2017 10:12 Nevolnosti v těhotenství

  Ja jsem ho rbala cele tehotenstvi, nemenila jsem

 • denisa 09.01.2018 08:01 Vitamíny v těhotesntví

  já jsem brala femibion,kde byla obsahem i ta kyselina listová a rozděluje se podle týdnů…

 • Anička 14.01.2018 17:01 Porod a šestinedělí

  Me spise zajimaji vitaminy co jste holky brali behem tehotenstvi? Cetla jsem ze z nekterych muze…

 • Linda 20.01.2018 19:01 Porod a šestinedělí

  Jo jo muzou ti nektere nesednout, me ale hodne vyhovovaly femibion.cz a to jsem je brala cele…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku