Potratová pilulka dorazila do Čech. Lékaři ji schvalují. A vy?

Dlouho očekávaná pilulka RU-486, navzdory tomu, že má název jako od vynálezce Krakatitu, prý rozhodně nemusí budit obavy. Konečně dorazila i k nám, přesněji řečeno, českým ženám zvažujícím interrupci je dostupná od 16. června tohoto roku. Někteří jsou tomu rádi, jiní protestují. Kontroverzní potratová pilulka je u nás stále předmětem žhavých diskusí, polemik a nesouhlasných výroků odpůrců.

Česká gynekologická a porodnická společnost však potratovou pilulku vítá a podporuje. Její užití má zaručit ženě šetrnější potrat s vymizením mnoha rizik, která hrozí ženě při klasické interrupci. Její odpůrci však ve svých protestech neutichají a tvrdí, že rozhodně nemusí být tak bezpečná, jak tvrdí lékaři.

Co dokáže pilulka RU-486

Jaký je průběh potratu po jejím užití? Potratovou pilulku lze k přerušení těhotenství použít do sedmého týdne, tedy do 49. dne od početí. Je složena celkem ze čtyř tablet. Celý proces začíná jednorázovým užitím prvních tří, které pomocí účinné látky "mifepriston" zamezí dalšímu vývoji plodu, který bez potřebné výživy odumírá. Čtvrtá tableta, k užití s odstupem 36 až 48 hodin, zapříčiní vypuzení plodu z těla. Vše připomíná silnější a možná o něco déle trvající menstruaci. Všechny pilulky jsou podány ženě pod dohledem lékaře, předepsat je smí pouze lékaři v nemocnicích. Po užití první dávky lékař sleduje možnost alergické reakce či jiných komplikací. Po užití poslední pilulky je nutná závěrečná kontrola, kdy se lékař přesvědčí, že k potratu došlo a byl úspěšně dokončen.

Je pilulka RU-486 šetrná a bez rizik, jak tvrdí odborníci?

Podle odborníků je klasický chirurgický potrat daleko rizikovější a zatěžující než nový způsob pomocí potratové pilulky. Nehrozí tu rizika související s použitím celkové anestezie, poranění dělohy při zákroku a její zánět vyvolaný infekcí. Péče o ženu ve formě pravidelných kontrol a sledování reakcí po užití pilulky je podle odborníků dostačující, přestože jiní se ohání i českou legislativou, např. zákonem o potratu z roku 1986. Hnutí pro život tvrdí, že tento zákon nařizuje, aby každá interrupce byla provedena ve zdravotnickém zařízení. V tomto případě však žena odchází po užití potratové pilulky domů, čímž podle ochránců nenarozeného života riskuje výskyt komplikací a ohrožuje své zdraví i život.

Spolehlivost potratové pilulky

Potrat vyvolaný užitím pilulky nemusí proběhnout zcela správně a úplně, někdy k němu nemusí vůbec dojít. V tom případě je nutné přistoupit ke klasickému chirurgickému zákroku. Toto se však stává přibližně v 10 % případů, což svědčí o vysoké spolehlivosti potratové pilulky RU-486.

Potraty v Čechách - hrozí jejich nárůst?

Potraty jsou v naší zemi legální od roku 1957. V roce 1987 byly zrušeny tzv. interrupční komise, které rozhodovaly o tom, zda ženě bude zákrok povolen. Velká vlna potratů pak byla zaznamenána v roce 1990. Podle odborníků hromadný nárůst zájmu o umělé přerušení těhotenství po uvedení potratové pilulky na český trh nehrozí. V České republice je v současnosti situace příznivá, tedy počet provedených potratů je poměrně nízký a svědomitost mužů i žen ohledně užívání antikoncepce je uspokojivá. Předejít nechtěnému těhotenství pomocí antikoncepce zůstává jediným spolehlivým způsobem, jak nemuset nikdy uvažovat o potratu, ať už by byl proveden jakýmkoliv způsobem.

Odkud k nám přišla potratová pilulka?

Potratová pilulka není žádnou převratnou medicínskou novinkou, jak se nám může zdát. Ve skutečnosti spatřila světlo světa ve Francii už před 34 lety! Poprvé byla použita v roce 1980 a už o osm let později našla legální využití v pětadvaceti zemích Evropy. Česká republika je nyní další zemí, kde je potratová pilulka k dostání a jen čas ukáže, jak na ni bude reagovat veřejnost. Znamená-li skutečně přínos a šetrnou úlevu ženám podstupujících interrupci, či nikoliv. Cena potratové pilulky se pohybuje okolo 3 500 Kč. Není hrazena pojišťovnami. Pouze v případě, je-li interrupce nutná ze zdravotních důvodů, je možné žádat zdravotní pojišťovnu o celou či částečnou úhradu potratové pilulky.

Foto: Pixabay.com

Potratová pilulka dorazila do Čech. Lékaři ji schvalují. A vy? patří do témat
 • jsou i jiné cesty.. Nika 10.03.2017 14:41:39

  Zdravím všechny ženy a dívky, které čekají nečekaně dítě a uvažují o přerušení těhotenství/interrupci.

  Zkuste se obrátit na tuto organizaci:
  http://hnutiprozivot.cz/nesoudime-pomahame

  - pomůžou Vám rozhodnout se o životě Vašeho dítěte svobodně.
  Nabízejí pomoc nejen v těhotenství, ale i po porodu, s narozeným miminkem.

  Dejte začínajícímu životu v sobě šanci..

 • Lenka 10.08.2014 19:49:41

  Já to rozhodně neschvaluji, a neschvaluji umělý potrat jakýmkoliv způsobem. Není to nic jiného než vražda, vražda nevinného člověka, a divím se, že na to některé ženy vůbec mají žaludek. Těm, kdo uvažují o použití potratové pilulky nebo něčeho podobného, doporučuju navštívit následující stránky:
  necekanetehotna.cz
  linkapomoci.cz
  Tam uvidíte, že existují i jiné možnosti než zabít své dítě.

  • Re: Odpověď Nikola 09.12.2016 12:40:19

   Otěhotněla jsem a bohužel opravdu nebylo možné si dítě nechat. Můj gynekolog mi poradil tuto pilulku neboli tabletu. Po prvních 3 dávkách mi nic nebylo, byla jsem v pořádku. Když jsem šla po 2 dnech na poslední pilulku, nečekala jsem takovou reakci mého těla. Zhruba 20 minut po použití jsen tabletku vyzvracela, točila se mi hlava a bylo mi na omdlení.
   Dali mi kapačku a poté pilulku znova, protože jsem jí vyzvracela a pilulka se hned rozpouští. Druhou jsem v sobě udržela, ale takovou bolest břicha jsem nikdy nezažila. Doporučuji asi radši zákrok, který je besbolestný.

  • Re: Lucka 05.11.2015 12:56:41

   Holky jak to tak tady čtu asi jste nikdy nemuseli jít z nějakého důvodu na potrat. ano je to zabití malého dítěte ale furt si myslím že lepší než porodit a pak někde zahodit v tašce do lese nebo tam někam což je dneska úplně normální... Já osobně jsem do toho vlítla dva dny po 6ti nedělí a co jsem jako měla dělat nechat si to? co by z toho ty děti měli?? a může za to kondom že nám praskl... já si myslím že potraty jsou fajn lepší než chudáka dítě porodit a bud to nekde ho zahodi nebo ho dát do pečováku nebo do kojenáku to bych nedala... to uz bych si to radsi nechala kdyz uz bych to malý porodila... a mimochodem víc bych uvítala kdyby už lekaři vymysleli jak nechtěný plod přemístit do jiného těla (jine matky) ktere nemohou otěhotnět...

 • Nikol 02.09.2014 22:16:45

  Možná byste takhle měly uvažovat i o jiných živých bytostech - např. o zvířatech ve velkochovech;) když už jste tak vševědoucí a soucitné ;D

  btw, co se týče potratů. Osobně si myslím, že byste se měly také zamyslet, kolik žen se rozhodně dítě si nechat, i když ví, že jej nedokáže finančně zabezpečit. To je poté sobectví.

  • Re: Pája 07.07.2015 13:44:54

   Ženě nic nebrání, aby dala dítě na adopci, pokud je nemůže uživit. A podle vaší logiky by nejchudší sociální vrstvy neměly mít vůbec děti, protože jim nemůžou zajistit dostatečné finanční zázemí? Takovým přece pomáhá stát a v ideálním případě rodina.

 • nalezeno mamka 11.08.2014 20:26:51

  RU 486 znamená smrtelné nebezpečí pro život nenarozených dětí a vážné nebezpečí i pro zdraví a dokonce život jejich matek. Je to technika, která se skládá ze 2 drog a je to třífázová procedůra (dle tesování v USA).
  I. První návštěva na potratové klinice (1 den) •Ženy podstupují nejméně dva těhotenské testy, z toho je jeden obvykle prováděn ultrazvukem, protože „RU 486“ může být použitý jen v 5 – 9 týdnu těhotenství. •Nejdůležitější bod: „RU 486“ zabíjí nenarozené dítě, kterému začalo již tlouci srdíčko. Nejde o žádnou antikoncepci, protože žádoucí účinky se objevují až po oplodnění a implantaci. •Kdy „RU 486“ funguje? Těhotná žena je mezi pátym a devátym týdnem těhotenstvím.•Žena užije dvě 300 mg potratové tabletky „RU486“. Chvilku počká v nemocnici na pozorování nepříznivých (vedlejších) reakcí a potom může odejít domů. •RU 486 – je silný syntetický steroid (můžeme ho nazvat i hormonem). 1.Blokuje akce progesteronu, hlavního hormonu, nezbytného pro výživu dítěte, které se právě uhnízdilo v děložní sliznici. 2.Po podání RU 486 výhonky zárodku, které se již zanořily do děložní sliznice, pozvolna chřadnou, odumírají a odpadají. Dítě je mrtvé. 3.Pokud se preparát užije samotný, zabíjí 85% počatých dětí. Následuje-li po něm zásah prostaglandinem, je zabito 95% i více počatých dětí.
  II. Druhá návštěva potratové kliniky (3 den) •Po 48 hodinách se každá žena musí vrátit na potratovou kliniku. •V tu chvíli mají pouze 3% žen za sebou potrat (doma) s vypuzením mrtvého dítěte. •Prakticky každá žena (97%) musí užít ve formě tablety 400 mg prostaglandin (PG) Cytotec: 1.Silný syntetický hormon (ne steroid) 2.Způsobuje stahy dělohy, která vylučuje krvavý obsah – mrtvé dítě 3.Cytotec je známý v tisku jako „misoprostol“. •Byl vyroben G. D. Searlem a schválen na používání jako protivředový prostředek. •Searle odsuzuje zneužívání tohoto prostředku pro tak strašné účely. Není totiž určen pro těhotné ženy. •Prostředek schváleny na jedno použití může být legálně předepisován i na jiné zneužití. •Neexistuje předpis, který by určoval, kdy a jak může Správa potravin a léků nařídit používání Cytotecu spolu s RU 486. •Ženy na klinice musejí zůstat asi 4 – 6 hodin, aby počkali na případné komplikace nebo na úplný potrat. •60 – 70% žen zcela potratí již na klinice. •Ostatních 30 – 40% potratí své dítě až doma nebo v práci. III. Třetí návštěva potratové kliniky (7 – 10 den) •Žena jde na kontrolu asi týden po užití prostředku RU 486. •Při této návštěvě je efekt potratu u těhotných žen (5 – 7 týdnu), které dostaly i 2 drogovou dávku asi 90 – 95%. •Asi 5 – 10% žen nemá dokonalý potrat. A nebo dokonce nepotratí vůbec. 1.Ženy s nedokonaným potratem se podrobí výškrabu (D+C) zbytku tkání z dělohy. 2.Ženy, na které chemické preparáty neměly žádoucí účinek, se téměř všechny podrobí chirurgickému zákroku.

 • Petra 11.08.2014 18:54:21

  Ja osobně to neschvaluji a určitě těhotenství beru jako dar, ale je to sporné, existuje tolik možnosti co dělat když už se stane.....ale rozhodně mi příjde jako menší zlo potrat zavčas než jak je momentální trend některých žen porodit a zabit ..... Ono vůbec by bylo nejlepší zakázat lidem souložit !!! Teda aspoň těm kteří nejsou schopni nést následky ...

 • Karolína 10.08.2014 22:20:04

  Naprosto souhlasím s paní Lenkou. Potrat jakýmkoliv způsobem je velké zlo a často bývá velkou psychickou zátěží pro samotnou matku a málokdy řeší problém. Myslím, že neexistuje mnoho maminek, které by po porodu litovaly, že porodily děťátko, ale velmi litovaly, že šly na potrat, nebylo však cesty zpět... Važte si, prosím, života od začátku až do konce, je to velký a neopakovatelný dar.


Adresář

Diskuze na téma Těhotenství

 • 04.11.2010 09:11 Těhotenství

  těhotenství

 • 25.12.2010 11:12 Nevolnosti v těhotenství

  Já sama jsem problémy neměla, ale kamarádka ano a kolem 4 tého měsíce bylo po nevolnostech. Na…

 • Martina 30.01.2011 09:01 Nevolnosti v těhotenství

  Ahojky jsem ve 12tt, je mi špatně od 6tt denně ráno odpoledne večer. Někdy je to lepší nekdy horší…

 • 04.11.2010 09:11 Nevolnosti v těhotenství

  Jsem v 7tt, těhotná jsem poprvé a zvracím kudy chodím, už jsem z toho zoufalá, místo abych…

 • 13.11.2010 12:11 Cukrovka

  Ahojte, je mi 25 a cukrovku mám od 19 let. Posledního půl roku již neberu antikoncepci, protože js…

 • 16.12.2010 19:12 Nevolnosti v těhotenství

  Jak snášet nevolnosti Většině žen bývá špatně hlavně po ránu, kdy je nízká hladina krevního cukr…

 • 17.12.2010 11:12 Nevolnosti v těhotenství

  taky jsem to tak měla, až mi jeden starý gynekolog poradil, at jím zmrzlinu, žaludek je pak…

 • Iva 04.06.2011 20:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj , bylo mi jako tobě, ale pomáhá mi Coca Cola..:D

 • enny 16.02.2013 16:02 Nevolnosti v těhotenství

  ahoj,co se týče nevolnosti,zvracím každý den .min.2x.od samého začátku,přijde mi snad že už první…

 • Petra 20.01.2012 11:01 Nevolnosti v těhotenství

  Já mohu potvrdit,že na nevolnost mě bohužel vůbec,ale vůbec nic nezabíralo!Při prvním těhotenství…

 • Andrea 04.06.2012 11:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj holky, já jsem v 8.tt a je mi zle teprve 10. den ale zato celý den, ráno celé dopoledne,…

 • 10.11.2010 15:11 Postinor

  Během několika let jsem ho měla dvakrát a nikdy mi nic nebylo. Ale i kdyby z něj mělo být špatně,…

 • Renáta 12.11.2010 20:11 Cukrovka

  Dobrý večer,já jsem diabetička už s ní žiji 21let.Jsem na inzulinové pumpě.I při cukrovce jsem…

 • 08.12.2010 13:12 Postinor

  Postinor jsem jednou vzala a nebylo mi nic. Asi to pro tělo neni to nejlepší, ale souhlasím s tím,…

 • 25.12.2010 11:12 křečové žíly

  Já mám taky skušenost,taky se objevili v tehotenství,byla jsem pak na operaci a krečaky se mi…

 • 25.12.2010 11:12 křečové žíly

  Pokud máte obavy v těhotenství z křečových žil, když to máte v rodině, řekněte to svému…

 • 26.12.2010 13:12 Postinor

  je lépe se chránit jinak, Postinor je až taková ta nejzazší mez ochrany, a rozhodí vám cyklus,,…

 • 27.01.2011 22:01 Nevolnosti v těhotenství

  Při prvních dvou těhotenstvích mi bývalo dost špatně-hlavně ráno, když jsem musela brzy vstávat do…

 • Evča 04.05.2011 16:05 hubnutí

  Ahoj. Já jsem před otěhotněním přešla s jedním poradenským centrem na zdravé stravování a zhubla…

 • Kukačka 04.09.2011 17:09 Nevolnosti v těhotenství

  Ahojky budoucí maminky, jsem tak ráda, když tyto příspěvky čtu, že nejsem sama. Protože, která ne…

 • Bobule 28.05.2012 11:05 Nevolnosti v těhotenství

  jsem ve třetím týdnu těhotenství. Je mi hrozně, návaly, motání hlavy až na omdlení. Naštěstí…

 • Marcela 19.06.2012 10:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj Andreo,tak já sem v 6tt. a do té doby sem neveděla co jeto zle.Až ted neustálé napinky na…

 • Marcela 20.06.2012 08:06 Nevolnosti v těhotenství

  Muže já při prvním těhotenství zvracela az do porodu.Záleží jak nakoho to pusobí ale užila sem si…

 • lucie 05.07.2012 09:07 Nevolnosti v těhotenství

  ahoj..já jsem v 8tt a je mi také špatně celý den...jestli to bude trvat celé těhotenství tak to…

 • Jana 30.11.2012 05:11 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj maminy,jsem v 6 šestém měsíci těhotenství.Do konce třetího měsíce jsem byla unavená nic se…

 • 19.03.2013 17:03 putující ledvina

  Dobrý den, dnes jsem se dozvěděla z ultrazvuku, že mám tzv. bludnou nebo putující ledvinu. Pravou…

 • 27.09.2013 18:09 Specialista na hubnutí

  Ahoj všichni, chtěla bych se poradit.Jsem už druhým rokem na mateřské dovolené a nabraná kila z…

 • Anabella 21.11.2013 20:11 estetická klinika

  na stránce paní doktorky je uvedeno: "Po zákroku nedoporučujeme po dobu 4 hodin vodorovnou…

 • Pavla333 26.12.2013 18:12 estetická klinika

  na jakou kliniku máš jít, ke komu si to dostala? Co se týče omezení tak vadí těhotenství a…

 • Kača 02.01.2014 02:01 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj, ja jsem ve 12.tydnu a po druhe tehotna, myslela jsem si ,ze u druhyho uz si tuhle hruzu…

 • denisa 07.03.2014 21:03 Postinor

  ahoj, chtela bych se zeptat po jak dlouhe dobe pri prvnim uziti prostinoru si muzu vzit druhy…

 • Susane 07.04.2014 17:04 jizvy a jizvičky

  nebolí to téměř vůbec, před zákrokem se nanese anestetický krém, takže ani nevíš že ti něco dělají…

 • Lenka 15.06.2014 15:06 Postinor

  Ahoj, chtěla bych poprosit o názor. 15.5 mi skončila nenstruace a hned den potom (16.5.) jsem měla…

 • 07.01.2015 20:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Ahoj :) Já se musím připojit ke kladné recenzi na nutrizone.cz Kontaktovala jsem tamní výživovo…

 • 10.02.2015 20:02 kvasinkové záněty

  Já musím doporučit Chytrou houbu. Doporučili mi jí v lékárně a zabrala. Měla jsem problémy hlavně…

 • dana 15.03.2015 15:03 Postinor

  Mela jsem sex den po menstruaci praskla nam guma a vse vyteklo do me muzu byt tehotna?nebo jaka je…

 • andrea 05.06.2015 21:06 Nevolnosti v těhotenství

  Ahoj tak tak já jsem ted po 3 těhu obě těhotenství jsem neměla žádný nevolnosti a nic podobného…

 • 17.05.2016 11:05 Otékání nohou

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

 • 17.05.2016 11:05 trombocytopenie

  Dobry denje mi 22let a jsem kuracka,chtela bych se zeptat 28.3 jsem prodelala operaci v celjove…

 • Saša 14.07.2016 21:07 Postinor

  Dobrý den, existuje něco jiného než postinor, co by zabránilo těhotenství po styku?

 • bylinkami se nikdy nic nezkazilo... ale je třeba to brát rozumně a ne je prosazovat za každou cenu…

 • Odogwu 16.09.2016 12:09 Zkušenosti s Anubis?

  Potřebujete duchovní pomoc? Potřebujete duchovní pomoc, jako například: Jak se váš milenec zpět,…

 • Anička 13.11.2016 21:11 otázka

  Mám docela jiný dotaz. Je tu některá maminka, která se nechala v těhotenství fotit? Myslím takové…

 • Zuzka 15.01.2017 20:01 zdravé hubnutí

  Ráda bych se s vámi podělila o svoji zkušenost. Při těhotenství jsme přibrala skoro 20 kg. Bylo to…

 • Helena 17.01.2017 13:01 celulitida

  Když se mi narodilo druhédítě, málem jsem zešílelaco mi to těhotenstvíprovedlo s postavou.…

 • Tereza 24.05.2017 20:05 Posílení imunity

  Brala sem ji v těhotenství a při kojení. Teď už to tak trochu flákám, ale snažím se aspoň trochu…

 • Zdena.P 26.06.2017 20:06 kojení

  Ahoj, já brala vtěhotenství i při kojenítuhlehttps://www.naturamed.cz/#!/produkt/omegamarine-forte…

 • Nella 05.08.2017 21:08 Nevolnosti v těhotenství

  Taky sem s tím měla v těhotenství problém, kamoška mi taky doporučila omegu od Natura Med a…

 • Nikola 11.08.2017 19:08 Červené cévky v obličeji

  Nevím, z čeho se můžou začít dělat, ale vím, že se můžou zhoršit v těhotenství a nebo při přechodu…

 • Michaela 21.09.2017 11:09 otázka

  Chci se zeptat, jestl používáte v těhotenství nějaké vitamíny, byla mi doporučna kyselina listová…

 • Sonia 28.10.2017 11:10 Ucpaný nos

  A nevíte jestli ho můžu i v těhotenství ?

 • Eliška 29.10.2017 17:10 Ucpaný nos

  Ano, pinio-nasal můžete i vtěhotenství, nechám vám tuodkaz, kde je o něm vícinformací www.rpshop…

 • Jitka 05.12.2017 13:12 Nevolnosti v těhotenství

  A od kdy jste jej zacali brat? Zrovna tehotenstvi planujeme

 • Marketa 21.12.2017 10:12 Nevolnosti v těhotenství

  Ja jsem ho rbala cele tehotenstvi, nemenila jsem

 • denisa 09.01.2018 08:01 Vitamíny v těhotesntví

  já jsem brala femibion,kde byla obsahem i ta kyselina listová a rozděluje se podle týdnů…

 • Anička 14.01.2018 17:01 Porod a šestinedělí

  Me spise zajimaji vitaminy co jste holky brali behem tehotenstvi? Cetla jsem ze z nekterych muze…

 • Linda 20.01.2018 19:01 Porod a šestinedělí

  Jo jo muzou ti nektere nesednout, me ale hodne vyhovovaly femibion.cz a to jsem je brala cele…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku