Těhotenství

Porod a těhotenství v létě – na co se připravit?

Veronika Tůmová
18.07.2010

Léto je v plném proudu a ti z nás, kteří mají v tom extrémním horku možnost trávit u vody veškerý volný čas, jsou na tom asi nejlíp. Hůř se asi daří letošním nastávajícím maminkám, které se v těchto tropických teplotách mohou potýkat s řadou zdravotních obtíží. Přesto má těhotenství v létě své výhody.

Nejčastější potíže

V těhotenství musíte věnovat zvláštní pozornost dodržování pitného režimu, dvojnásob v horkých letních dnech, kdy může snadno dojít k přehřátí organismu a dehydrataci. Pijte dostatečné množství vody, vhodné jsou i ovocné džusy a šťávy obohacené vitamíny, ovocné čaje atd. Dochází také ke zvýšení potivosti, pravidelný přísun tekutin je proto velmi důležitý.

Dalším častým problémem jsou otoky, nejčastěji otoky nohou v oblasti kotníků, ale i prstů, křeče v lýtkových svalech, otoky rukou. Snažte se proto o pravidelný, přiměřený pohyb, úlevu mohou přinést také masáže, se kterými vám může pomoci partner. Ve volném čase, např. večer u televize, si podložte nohy polštářem a natáhněte je do vyvýšené polohy.

V letních dnech mohou těhotné ženy také potrápit časté změny tlaku, například před bouřkou. Při pocitu náhlé nadměrné únavy, točení hlavy či ztráty orientace, což je způsobeno náhlým poklesem tlaku, se snažte co nejvíce odpočívat v sedě nebo v leže. Při tom opět nezapomínejte hodně pít. Častý odpočinek je v těhotenství prvořadý, proto si jej dopřejte, dokud máte tu možnost a nepřeceňujte své síly, právě teď na to není nejvhodnější doba.

S bříškem k vodě

V těhotenství není nutné vzdát se takových letních radovánek, jako je koupání a opalování, zvýšená opatrnost je však na místě. Rozhodně by se těhotné neměly vystavovat přímému slunci, hlavně kolem poledních hodin. Nezapomínejte používat opalovací krémy s dostatečnou ochranou a dodržovat pitný režim. Ke koupání by se měla upřednostnit ošetřovaná voda a bazény, přírodní stojatá voda může znamenat zvýšené riziko infekce nebezpečné pro ženu i dosud nenarozené miminko.

Na dovolené u moře se vyhýbejte příliš velkým vlnám, kde snadno ztratíte rovnováhu, a může tak dojít ke zranění. Vodní sporty, např. jízdu na vodním skútru nebo potápění, které jsou pro organismus velmi zátěžové, by těhotné měly zcela vynechat.

Úprava jídelníčku

V létě se nabízí neomezené množství ovoce a zeleniny, využijte toho a denně o ně obohacujte svůj jídelníček. Nejen v syrové formě, ale i v podobě čerstvých džusů a nejrůznějších koktejlů přinesou lákavé, zdravé a tolik potřebné osvěžení. Zapojit můžete také svou fantazii a pustit se do pravidelné přípravy rozmanitých, na vitamíny bohatých salátů. Naopak vyhnout bychom se měli velkému množství majonézy, pokrmům s použitím syrových vajec, zrajícím sýrům, paštikám a masu a uzeninám, které nejsou dostatečně tepelně zpracované.

Na dovolené je třeba se připravit nejen na náhlou změnu klimatu, ale i výběr nabízených potravin. V zemích s menšími nároky na hygienu bychom se měli přidržet toho, co se nám nabízí přímo v hotelu, spíš než kupování např. rychlého občerstvení v pouličních stáncích. Omezte také konzumaci mořských plodů a jiných, pro nás méně obvyklých jídel. I když jste je dříve snášela bez problémů, nyní by vám nemusely prospět.

Po porodu

V letních dnech je výhodou, že si nemusíme dělat velké starosti s oblékáním děťátka. Naopak je tu zvýšené riziko přehřátí, proto se nesnažte miminko zabalit do několika vrstev, aby neprochladlo. V teplých dnech můžeme být s miminkem také častěji a déle venku a užívat si pobyt na čerstvém vzduchu. Mezi nepříjemnosti však patří častější výskyt opruzenin a tzv. potniček v záhybech kůže a v oblasti genitálií. Riziková místa je proto dobré často vystavovat vzduchu, např. při přebalování můžeme nechat miminko chvíli odkryté, než je znovu zabalíme do neprodyšné plínky. Používejme také hojící krémy na opruzeniny. Dítě musíme zároveň chránit před silným slunečním žárem, doporučuje se pobyt pouze ve stínu z důvodu vysoké citlivosti a zatím nedostatečné vyzrálosti kůže.

 

Máte zkušenosti s těhotenstvím v tropických vedrech?

Autor: Veronika Tůmová

Nejvhodnější antikoncepce pro náctileté
Pitný režim na pracovišti – co je dobré vědět?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...